Želvy Brno
  • Nabídka odchovů
  • Příručka pro chovatele
  • Kontakt
Želvy Brno
  • Nabídka odchovů
  • Příručka pro chovatele
  • Kontakt

Stavba boudy pro želvy

Pár slov, než se pustíme do díla

Na úplném začátku není vůbec špatný nápad, a dle mě i nutnost, si předem vše tužkou nakreslit na papír. Občas vás napadnou věci, které nejsou hned na první pohled vidět, a tudíž předejdete zbytečným přešlapům, které by vás jinak stály čas a třeba i peníze navíc.

Z nákresu si můžete předběžně spočítat, co vše bude potřeba nakoupit, abyste kvůli každému vrutu nemuseli skákat do obchodu.

Každý má od boudy jiné očekávání, někdo ji má jen na léto a někdo v ní chce mít želvy celou zimu. Dle toho si zvolíme, zda budeme stavět boudu zateplenou nebo nezateplenou. 

Já vám určitě doporučuji alespoň nějakou izolaci, i pokud by měla být zateplena jen 3 cm polystyrenem. I ten želvu ochrání brzo na jaře před přízemními mrazíky a v létě v ní naopak bude chládek.

Při stavbě zateplené boudy musíme počítat s nárůstem stěn o izolaci. Já většinou používám 6 cm polystyren + 19mm palubka a 15mm OSB deska, tudíž celková tloušťka každé stěny je 9,4 cm. Takže pokud chceme vnitřní prostor 120 x 60cm, venkovní rozměr bude cca 139 x 79 cm. 

Doporučení: Vnitřní rozměr boudy bych zcela jistě nestavěl menší než 80 x 40cm, na výšku ne nižší než 40cm.

Chápu, že pro jednu malinkatou želvu o velikosti dvacetikoruny se to nyní může zdát jako zbytečný luxus, ale menší prostory by se mohly v létě přehřívat a do nízké boudy cca o výšce třeba 30 cm, se vám vleze jen minimum slámy, která výborně na jaře a na podzim izoluje. Nemluvě o tom, pokud byste si chtěli dát do střechy například topnou rohož a boudu temperovat proti mrazům, věřte, že i 40cm není moc. 

A přikoupení další želvy není také nikdy tabu. Prostě když už do toho vkládáte čas, energii a peníze, neudělejte zbytečnou chybu tím, že uděláte boudu jak pro křečka.

A teď už dost řečí a mrkněte, jak jsem se s tím „popral“ já.

Bouda se sedlovou střechou

Na první pohled by se mohlo zdát zhotovení boudy se sedlovou střechou technicky složitější, než se střechou pultovou. Ale mně osobně se tento typ stavěl velmi dobře, možná lépe než bouda se střechou pultovou.

Je pravdou, že zhotovit sedlovou střechu dá trochu více práce, než jen položit na šikmo desku (pultová střecha), nicméně samotná střecha je jen část boudy.

O to více práce nás čeká u boudy s pultovou střechou s vytvořením spodního dílu tzv. základny, kdy u pultové střechy musíme celou základnu řezat do úkosu, abychom docílili spádu k jedné straně.

Naopak u boudy se sedlovou střechou je základna jen „obdélník“, všechny strany stejné, člověk si musí hlídat jen pravý úhel, bez nutnosti řezat a třeba i hoblovat do úkosu.

Takže pokud se teď rozhodujete, kterou boudu zhotovit a více se vám líbí bouda se sedlovou střechou, ale bojíte se pracnosti a složitosti výroby, tak odhoďte všechny obavy – určitě to zvládnete a věřte, že sedlová střecha není technicky nikterak složitější.

Tak a jdeme na to.

Níže uvedená bouda má vnitřní rozměr 110 x 50cm.

Na stěny používám tzv. sandwich systém – tzn. uprostřed je izolace (polystyren) a ta je z obou dvou stran obložena. Je tedy nejprve zapotřebí si zhotovit tzv. kostru, do které vložím izolaci a poté obložím palubkami a OSB deskou.

K výrobě konstrukce používám střešní latě 60 x 40 mm spolu v kombinaci s hranoly 60 x 60 mm.

Jakmile máme jednotlivé díly nařezané, všechny je sešroubujeme.

Nyní můžeme venkovní strany obložit palubkami. Palubky jsou sice drahé, ale úplně bych na nich nešetřil, přece jen jde o venkovní opláštění. Doporučuji o síle alespoň 15 mm, tato bouda je dokonce z 19 mm.

Připevníme panty na zadní straně boudy, ke kterým potom přišroubujeme střešní konstrukci. 

Na vnitřní straně boudy můžeme matičky zapustit do dřeva, aby po zaklopení vnitřní OSB deskou nebyly vidět. Technicky to není potřeba a zapuštěny být nemusí, jde spíše o estetiku.

Konstrukci vyplníme polystyrenem, v tomto případě o síle 60 mm a vnitřek boudy zaklopíme OSB deskami o síle 12 nebo 15 mm. 

Na OSB desku ještě doporučuji natlouct linoleum, které je dobré ohnout také pod boudu. Bouda na něm pak stojí a je lépe odizolovaná od vlhkosti. Rohy poté zalepit neutrálním silikonem. V boudě jistě budete mít hlínu a v létě ji budete kvůli vlhkosti prolévat vodou. Linoleum podstatně prodlouží životnost OSB desek, o estetice ani nemluvím. Už po jedné sezóně OSB deska bez lina moc pěkně nevypadá.

Vrchní strana linolea je olištovaná, zcela záměrně je nahoře vynecháno cca 8cm, abychom mohli celou boudu v zimě zaklopit polystyrenovou plotnou. Plotna se o lištu zarazí, aby nepropadla až ke dnu.

Poté již zhotovíme a přišroubujeme k připraveným pantům střešní konstrukci.

Na konstukci našroubujeme opět OSB desky a ty pobijeme například asfaltovým šindelem.

Zde zmíněněné víko z EXTRUDOVANÉHO polystyrenu a topné rohože na temperování.

Na boudy nedávám žádná dvířka. Jen brzy na jaře a na podzim, kdy se už blíží silnější mrazy, vložím do vchodu kostku polystyrenu.

A máme hotovo! Boudu doporučuji postavit třeba na zámkovou dlažbu nebo jakoukoli jinou betonovou dlažbu, aby nestála na hlíně a tím zbytečně dřevo netrpělo.

Holky, jde se bydlet! 🙂

Bouda s pultovou střechou

Menší rozměr boudy, která je izolovaná polystyrenem o síle 3 cm, bývá využívána pro úplně malé želvy cca od konce dubna do října.

Vnitřní rozměr boudy je 88 x 48 cm, šířka stěn 6 cm.

Opět začneme sešroubováním rámu.

Potom opláštění z palubek, v tomto případě 18 mm borovice.

Rám vyplníme izolací (polystyren o síle 30 mm) a zaklopíme OSB deskou např. 12 mm.

Na vnitřní prostor boudy je vhodné natlouct linoleum, které chrání boudu před vlhkostí. Linoleum necháme delší, než jsou stěny boudy, a ohneme ho pod boudu, tak aby stěny boudy ležely na něm, opět z důvodu odizolování vlhkosti. 

Na zadní stranu si připevníme panty, ke kterým později přichytíme střešní desku.

A máme hotovo!

FACEBOOK

Želvy Brno

Želvy Brno

Želvy Brno

Jen to holky neuspěchat 😳😉.

Želvy Brno

   View on Facebook

  • Jaké vybavení si připravit před nákupem malé želvy TESTUDO
  • Kde želvu koupit, kterou vybrat, karanténa a co je to CITES?
  • Čím želvu krmíme
  • Koupání a venčení želvy
  • Zimování a vše kolem něj
  • Stavba boudy pro želvy

Instagram

Želvy Brno

  • Facebook
  • Instagram
© 2020 | Tomáš Bárta | Lucie Přichystalová