Mláďata hermanni a jejich porovnání
Pokusím se trochu shrnout předchozí 3. kapitoly o lokalitním dělení hermanni a vrátit se na začátek, kde to vše začíná, a to je výběr mláděte a s tím ruku v ruce výběr chovatele.
Je pravdou, že na podruhy a rozdělené lokality hermanni v chovech narazíme spíše v zahraničí než u nás. Tam jsou z mého pohledu o krok napřed a chovatelé již dávno pochopili, že nekřížená zvířata jsou vizuálně hezčí a při pohledu do budoucna je to směr, který dává smysl i z pohledu odchovů dalších generací želv. Nicméně i u nás se najdou chovatelé, kteří odchovávají různé lokality hermanni a nejen hermanni, ale i jiná Testuda, člověk musí jen chvíli hledat.
Jinou otázkou jsou dospělá zvířata. Všichni víme, jaký je u nás současný stav. Jaký je problém koupit jakoukoli samici a aby člověk řešil poddruh nebo nějaké lokalitní křížení, to je zcela nereálné. Máte pravdu, a pokud u nás kupujete dospělé zvíře, tak to opravdu nemá smysl řešit. Samozřejmě můžete mít štěstí a narazit na nějaké staré zvíře, které sem bylo dovezeno z jeho domoviny ještě před zavedením CITESU, ale taková zvířata se téměř neprodávají a stejně byste k němu potřebovali protějšek. Tudíž, když chceme lokalitní zvířata, musíme do zahraničí.
Ale zpět k mláďatům. Čeho je důležité se při nákupu mláďat hermanni držet, je výběr konkrétního poddruhu tzn. boettgeri nebo hermanni hermanni a při dokupování dalších zvířat dokupovat poddruh/lokalitu, kterou již máme doma. Já osobně bych nechoval dohromady ani hercegovinensis s boettgeri nebo jiné lokalitní poddruhy, poněvadž ty rozdíly tam vždy jsou, ať už ve velikosti, barvě nebo tvaru, ale každý jsme jiný.
Porovnání
Mláďata hermanni. Z leva hermanni, uprostřed hercegovinensis, na pravo boettgeri.
Chápu, že pro člověka, který vidí mládě želvy poprvé v životě, je zcela nemožné určit poddruh. Tudíž je odkázán na chovatele/prodejce a jsme opět u toho. Vše je jen o lidech a když vidím, jaká zvířata jsou u nás občas prodávána a za co jsou vydávána nic netušícím novým chovatelům, je mi z toho smutno.
Tudíž platí, jako u čehokoli jiného, zjistěte si o daném chovateli co nejvíce informací. V dnešní době sociálních sítí to není zase takový problém. Určitě se zeptejte chovatele/prodejce, co vlastně kupujete, chtějte vidět rodiče, to je důležité!!! Hledejte fotky na webu, abyste viděli, jak má dospělé zvíře vypadat.
Dospělá zvířata hermanni. Z leva hermanni, uprostřed hercegovinensis, na pravo boettgeri.
Nicméne alespoň v krátkosti, těchto pár základních znaků by vám mohlo v určení pomoci.
Hermanni hermanni budou jasně žlutí a velice kontrastní, de facto jako malé kopie rodičů.
U většiny mláďat už bude zřetelný symbol tzv. klíčové dírky viz. kapitola T.hermanni hermanni.
Mláďata T.h.hermanni mají světlé, de facto úplně průhledné nehty.
Jen pár dní stará mláďata hermanni hermanni.
Hercegovinensis mohou být zbarvením částečně podobné hermani hermanni, velkou výhodou jsou chybějící tříselné štíty. Jasně roznatelné už u mláďat hned po vylíhnutí. viz kapitola T.hermanni hercegovinensis.
Mláďata hercegovinensis nebo také želvy Dalmátské.
T.h.boettgeri barva nejméně kontrastní. Nehty tmavé nebo šedé.
Ostatní znaky jako je velikost, černé pruhy na plastronu u hermanni hermanni, jasně zbarvená líčka a jiné znaky s těmi u mláďat příliš nepochodíme.
Samozřejmě hodně záleží na stáří mláděte. Většinou ale mají všechny tři námi porovnávané mláďata podobné znaky, až růstem se vše výrazně mění a znaky jsou jasnější.
Tudíž určení poddruhu u mláďat může být obtížnější, než u dospělých zvířat.
Použité online a knižní zdroje:
https://www.hermannihaven.com/
VETTER, H.: Chelonian Library 2 Hermann’s Tortoise. Testudo hermanni, T. boettgeri and T. hercegovinensis
Děkuji za některé fotografie mým přátelům! Thank you my friends for some pictures!
Chris Leone, Matuš Kolláti.