Koupání a venčení želvy
Koupání
Želvu můžeme několikrát týdně vykoupat ve vlažné vodě, teplota cca 25 stupňů.
Nutno podotknout, že pokud spí ve vlhkém substrátu a má možnost si v ubikaci vlézt celá do misky s vodou, není to úplně nutné.
Na druhou stranu, želvě to neuškodí, většinou se hezky vyčistí a načerpá potřebnou vlhkost.
Důležité je především:
Koupeme vždy aktivní želvu – ne tu, která se ještě úplně neprobrala, zrovna spí nebo se zrovna nahřívá pod výhřevnou žárovkou.
Doba koupání cca 10-15 min, tak aby nám voda nevychladla.
Vody dáme dle velikosti a stáří želvy (cca do 1/3 krunýře). Pro půlroční mládě želvy zelenavé postačí cca 2 cm vody – tak, aby hlavu měla bezpečně nad vodou, abychom ji neutopili.
Nekoupeme v prostorách, kde hrozí průvan, a v průběhu koupání v zimě nevětráme.
Po koupání želvu vrátíme do ubikace, aby se měla možnost nahřát.
Venčení
Venčení můžeme rozdělit na dvojí: přenášení z terária ven a venčení želvy pouze ve vnitřních prostorách.
Želva je konzervativní tvor a nemá ráda změny, takže výrazné změny teplot jsou nežádoucí.
Někdy nezkušení chovatelé mají pocit, že když v dubnu vysvitne první sluníčko, je ideální želvu vyvenčit, aby si mohla kousnout do čerstvé trávy. Úmysl dobrý, ale na to pozor!
I když teplota vzduchu už je vyšší, zem stále nemusí být prohřátá a riskujeme prochladnutí želvy. Nikdy želvu nenosíme tam a zpět. Vyjímkou snad může být pouze období léta, kdy teploty jsou dostatečně vysoké a přesun ven na pár hodin a zase zpět želvu neohrozí. Pokud je léto a teploty atakují tropické teploty, želvu dáme ven jen v nějaké přepravce. Dáváme pozor, aby se nám želva na slunci nepřehřála. Ideálně by měla mít vlhký substrát a místo kde se může schovat do stínu.
Želvu buď máme doma, nebo venku. Pokud máme venkovní výběh, počkáme, až noční teploty nebudou nižší než 10 stupňů a želvu dáme ven. Již ji nevracíme domů (ani když je bouřka, vítr, déšť apod.). Většinou, dle počasí, vychází přesun na začátek května. Domů vracíme želvu zase až na podzim. Pokud nezimujeme, cca koncem září.
Děti občas chtějí želvu nechat proběhnout doma mimo terárium – želvy z toho nic nemají, je to pro ně stres. Nicméně když už to musí být, nepouštějte mláďata na studenou dlažbu, aby se z vyhřátého terária nenachladily. Pozor na prochladnutí, průvan, rychlé změny teplot – to vše může zapříčinit např. zápal plic, a pro želvu je to, stejně jako pro lidi, život ohrožující.